ابدومینوپلاستی چیست؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

فهرست مطالب

ابدومینوپلاستی شکم زمانی که فیبر های الاستیک پوست در اثر کشش بیش از حد از بین رفته اند و پوست افتاده ای به نام (پانوس) پایین شکم شکل گرفته، مناسب است.

این امر پس از کاهش وزن قابل توجه یا گاهی اوقات پس از بارداری، زمانی که به اصطلاح پوست افتاده ایجاد می شود که به دلیل عدم خاصیت ارتجاعی پوست و بافت زیر جلدی نمی تواند به اندازه کافی سفت شود، اتفاق می افتد.

پوست اضافی که پس از کاهش وزن زیاد بوجود می آید، حالت بسیار افتاده ای به خود می گیرد و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. گاهی وقت ها ضعف ژنتیکی می تواند باعث بوجود آمدن پوست افتاده و اضافه زیر شکم شود. در بیشتر مواقع چنین تغییراتی را نمی توان با ورزش های شدید یا لیپوساکشن کنترل کرد.

خواهشا در ارتباط گرفتن با مشاوران ما تأمل نکنید. حتما از سیستم مشاوره رایگان ما استفاده کنید. هم اکنون می توانید شماره خود را در پایین این پست وارد کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

ابدومینوپلاستی در مرکز زیبایی آوا بیوتی 1024x576 - ابدومینوپلاستی

درباره بلفاروپلاستی چه میدانید؟ بلفاروپسلاتی یک روش جوان سازی پلک و از بین بردن چین و چروک میباشد، برای اطلاعات بیشتر درباره این عمل و مشاهده نمونه کارهای کلینیک آوابیوتی حتما صفحه بلفاروپلاستی را مطالعه کنید.

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

ابدومینوپلاستی شکم برای افرادی که به دلیل چربی اضافی، ضعیف شدن خاصیت ارتجاعی پوست یا ضعیف شدن بافت همبند در شکم یک انتخاب مناسب است. دلیل بوجود آمدن این عوامل شامل:

 • کاهش شدید وزن
 • بارداری
 • جراحی شکم مانند سزارین
 • سالخوردگی
 • تیپ بدنی طبیعی شما

جراحی ابدومینوپلاستی شکم می تواند پوست اضافی و چربی را از بین ببرد و بافت ضعیف و افتاده را سفت کند. کشش صحیح پوست در جراحی ابدومینوپلاستی می تواند علائم افتادگی پوست در ناحیه زیرین شکم و ناف را از بین ببرد. ابدومینوپلاستی (تامی تاک) هم بر روی آقایان هم بانوان انجام می شود.

اگر قبلا عمل سزارین داشته اید، پزشک می تواند از همان زخم سزارین برای انجام عمل ابدومینوپلاستی استفاده کند و جای زخم جدیدی بر جای نمی ماند.

جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی را می توان به صورت ترکیبی با دیگر عمل های زیبایی کانتورینگ بدن مانند جراحی سینه انجام داد.

تقاوت ابدومینوپلاستی یا لیپوساکشن؟

اگر با استفاده از روش لیپوساکشن چربی شکم خود را برداشته اید، ممکن است به ابدومینوپلاستی نیز نیاز داشته باشید. زیرا لیپوساکشن چربی زیر پوست را از بین می برد اما پوست اضافی را حذف نمی کند.

ابدومینوپلاستی برای همه مناسب نیست، دکتر ممکن است با عمل جراحی ابدومینوپلاستی شما مخالفت کند اگر شما:

 • برنامه ریزی کرده باشید تا حجم بسیار زیادی از چربی را از دست بدهید
 • بخواهید در آینده حامله شوید
 • دارای بیماری خاص مانند بیماری های قلبی یا دیابت باشید
 • شاخص وزنی بدن شما بیشتر از 30 باشد
 • قبلا یک عمل جراحی شکم داشته اید که باعث ایجاد زخم (اسکار) قابل توجهی شده است
دکتر زیبایی ابدومینوپلاستی در مرکز زیبایی آوا بیوتی 1024x576 - ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی چه عوارضی دارد؟

ابدومینوپلاستی شکم همانند هر عمل جراحی زیبایی دیگری دارای عوارضی است. اما با انتخاب مرکز و پزشک متخصص مناسب ریسک ها و عوارض عمل به حداقل می رسد. عوارض ابدومینوپلاستی شامل:

 • تجمع مایع در زیر پوست (سروما). لوله های زهرکشی که پس جراحی در زیر پوست قرار می گیرند احتمال بوجود آمدن این مایع را تا حد زیادی کاهش می دهند. پزشک ممکن است پس از جراحی مایع جمع شده را با استفاده از سوزن و سرنگ تخلیه کند.
 • عدم بهبود کامل زخم ها. گاهی اوقات زخم های بوجود آمده در ناحیه برش به خوبی بهبود نمی یابند و در بعضی مواقع باز می شوند. ممکن است بعد از جراحی برای جلوگیری از عفونت به شما آنتی بیوتیک داده شود.
 • به جا ماندن جای زخم (اسکار)، معمولا زخم هایی که در امتداد خط بیکینی بوجود می آیند به راحتی پنهان می شوند. طول و دید جای زخم در افراد مختلف متفاوت است.
 • آسیب به بافت شکم، بافت چربی در عمق پوست در ناحیه شکم ممکن است آسیب ببیند. بسته به اندازه ناحیه بافت ممکن است خود به خود بهبود یابد یا نیاز به عمل جراحی دیگری وجود داشته باشد.
 • تغییرات در احساس پوست، در طی ابدومینوپلاستی شکم، تغییر موقعیت بافت های شکمی می تواند بر اعصاب ناحیه شکم و به ندرت در فسمت بالای ران ها تأثیر بگذارد. احتمالا در برخی نواحی احساس بی حسی خواهید داشت که با گذشت زمان کاهش می یابد.

همانند هر عمل جراحی دیگر، ابدومینوپلاستی شکم نیز خطراتی نظیر عفونت، خونریزی و حساسیت به دارو های بیهوشی را به همراه دارد.

اقدامات قبل از انجام عمل ابدومینوپلاستی شکم

قبل از انجام عمل جراحی در مرکز زیبایی آوا بیوتی، شما توسط پزشک ویزیت می شوید. قبل از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی پزشک شما مایل است:

 • سابقه پزشکی شما را مرور کند. پس برای پاسخ در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته آماده باشید. همچنین در مورد دارو هایی که مصرف می کنید یا کرده اید و یا عمل های جراحی که داشته اید صحبت می کنید.
 • در این جلسه اگر به هر دارویی حساسیت دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین انتظاراتی که از عمل ابدومینوپلاستی دارید که ممکن است کاهش وزن یا جراحی شکم باشد مطرح کنید. در اینصورت پزشک دید بازتری نسبت به انتظارات شما پیدا می کند.
 • برای تعیین گزینه های درمانی، پزشک شما را معاینه می کند. همچنین ممکن است پزشک برای پرونده پزشکی از شکم شما عکس بگیرد.

قبل از انجام عمل ابدومینوپلاستی شما نیاز است اقدامات زیر را نجام دهید:

 • کشیدن سیگار را متوقف کنید. سیگار جریان خود را در پوست کاهش می دهد و می تواند روند بهبودی را کند تر کند. علاوه بر این، سیگار می تواند خطر آسیب بافتی را افزایش دهد. اگر سیگار می کشید، پزشک به شما توصیه می کند قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.
 • مصرف برخی دارو ها را متوقف کنید. شما از مصرف داروهای التهابی مثل آسپرین و مکمل های گیاهی برای جلوگیری از خونریزی خودداری کنید.
 • وزن خود را تقریبا ثابت نگه دارید. در حالت ایده آل باید 12 ماه قبل از عمل ابدومینوپلاستی وزنتان به حالت پایداری رسیده باشد. اگر به شدت اضافه وزن دارید، پزشک به شما پیشنهاد می کند قبل از عمل وزنتان را کم کنید، زیرا کاهش وزن قابل توجه بعد از عمل می تواند نتایج شما را کاهش دهد.
 • در طول بهبودی کمک بگیرید. حتما از کسی بخواهید که بعد از ترک بیمارستان شما را به خانه برساند و حداقل شب اول بهبودی در خانه با شما باشد.

ابدومینوپلاستی چگونه است؟

عمل جراحی ابدومینوپلاستی شکم بسته به تشخیص پزشک در مطب یا بیمارستان انجام می شود. در حین عمل جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) شما تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت که باعث می شود کاملا بیهوش شوید و نتوانید درد را احساس کنید. در برخی موارد نیز به جای بیهوشی ممکن است به شما آرام بخش متوسطی داده شود تا حدی در خواب باشید.

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

بسته به اهداف شما و میزان تغییراتی که انتظار دارید مشاهده کنید، روش های مختلفی برای انجام ابدومینوپلاستی شکم وجود دارد. در طول عمل جراحی شکم معمولی، جراح پلاستی شما برش هایی به شکل خطی یا قوسی برای حذف پوست و چربی های اضافی ایجاد می کند. سپس بافت همبند (فاسیا) که روی عضلات شکم قرار دارد با بخیه های مناسب سفت می شود.

مقدار پوست اضافی شکم و نوع عمل شما، شکل و طول برش را مشخص می کند. برش در بالای موهای ناحیه تناسلی که در امتداد خط طبیعی بیکینی است، قرار می گیرد. معمولا مدتی بعد از عمل جای این زخم قابل مشاهده نخواهد بود.

جراحی پلاستیک پوست اطراف ناف شما را تغییر می دهد. ناف شما از طریق یک برش کوچک در ناحیه طبیعی خود بخیه می شود.

در طول عمل ممکن است برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک به شما داده شود.

عمل جراحی ابدومینوپلاستی معمولاً حدود دو تا سه ساعت طول می کشد.

بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی شکم، برش شکم و ناف شما احتمالا با پانسمان جراحی پوشانده می شود. ممکن است لوله های کوچکی  در امتداد محل برش قرار داده شود تا خون یا مایع اضافی تخلیه شود.

کادر درمان مراقبت های بهداشتی آوا بیوتی به شما کمک می کنند تا همان روز اول بعد از عمل جراحی شکم راه برودی تا از تشکیل لخته های خون جلوگیری کنید.

احتمالا به شما داروی ضد درد داده می شود. وجود توم در ناحیه جراحی طبیعی است.

درن های ممکن است تا چند روز پس از جراحی در جای خود باقی بمانند. پزشک یا دیگر اعضای آوا بیوتی به شما نحوه تخلیه و مراقبت از زهکش را نشان می دهند. ممکن است لازم باشد تا زمانی که درن های در محل قرار دارند، مصرف آنتی بیوتیک را ادامه دهید.

جراح متخصص شما همچنین ممکن است یک داروی رقیق کننده خون را برای مدت کوتاهی بعد از عمل ابدومینوپلاستی تجویز کند.

بهتر است تا شش هفته پس از انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی از گن های مخصوص شکم که می توانید از خود آوا بیوتی تهیه کنید استفاده کنید. این کار به جلوگیری از تجمع مایع کمک می کند و شکم را در حین بهبودی پشتیبانی می کند. پزشک شما حتما نحوه مراقبت از اسکار را توضیح می هد.

برای شش هفته اول پس از عمل ابدومینوپلاستی، باید مراقب حرکت کردن باشید. همچنین باید از موقعیت هایی که خط برش شما را تحت فشار قرار می دهد – مانند خم شدن سریع در کمر – برای جلوگیری از باز شدن مجدد زخم اجتناب کنید.

شما باید برای بازدیدهای بعدی منظم برنامه ریزی کنید. از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار نیاز به معاینه دارید.

آیا ابدومینوپلاستی برگشت دارد؟

با از بین بردن پوست و چربی اضافی و تقویت دیواره شکم، عمل زیبایی شکم می تواند ظاهری باریک تری به شکم شما بدهد.

اگر وزن ثابتی داشته باشید، معمولاً نتایج ابدومینوپلاستی طولانی مدت است.

نمونه کارهای ابدومینوپلاستی

سوالات متداول

تقریباً همه کسانی که جراحی ابدو انجام می دهند می توانند با خیال راحت بیمارستان را در همان روز پس از جراحی ترک کنند. در موارد نادر، در صورت داشتن حالت تهوع یا سایر مشکلات سلامتی که نیاز به نظارت دارند، ممکن است یک شب در بیمارستان بمانید.

برای یک هفته مرخصی از محل کار، مدرسه یا سایر تعهدات برنامه ریزی کنید. در هفته اول هر روز احساس بهتری خواهید داشت. یک هفته پس از جراحی، افراد معمولاً احساس می کنند دوباره خودشان هستند.
پس از جراحی، مقداری تورم وجود خواهد داشت. رفع تورم ممکن است چندین ماه طول بکشد، اگرچه اکثر افراد پس از چند ماه دیگر متوجه آن نمی شوند. افراد معمولاً پس از یک هفته به انجام بیشتر فعالیت‌ها برمی‌گردند و بعد از دو تا چهار هفته همه فعالیت‌ها را از سر می‌گیرند.

همه جراحی ها خطراتی دارند. خوشبختانه خطرات جراحی ابدومینوپلاستی کوچک و عوارض نادر است. قبل از عمل، پزشک در مورد خطرات و مزایای جراحی با جزئیات با شما صحبت خواهد کرد.

اگر مقداری کبودی دارید، معمولاً یک هفته یا بیشتر طول می کشد.

همین حالا مشاوره رایگان دریافت کنید
5/5 - میانگین امتیازها

درخواست شما با موفقیت ثبت شد!

مشاورین و متخصصین ما بزودی با شما تماس خواهند گرفت

از انتخاب شما سپاس گذاریم

مشاوره رایگان کلینیک آوابیوتی